دریچه بازدید

برای دسترسی به تاسیسات از قبیل فلکه های آب ، فیوزهای توکار برق و موارد مشابه از دریچه بازدید استفاده می شود که این نوع دریچه هم از 3 نوع متریال تولید می شود:
1-دریچه آلومینیومی با فریم و بدنه از جنس آلومینیوم با رنگ کوره ای
2-دریچه آهنی با فریم و بدنه از جنس ورق روغنی و گالوانیزه با رنگ کوره ای .
3-دریچه چوبی MDF با روکش پلی یورتان
لازم به ذکر است این دریچه بصورت سفارشی و متناسب با فضای محیط قابل رنگ آمیزی می باشد.
تعریف دریچه بازدید

عمدتا برای بازدید تاسیسات از قبیل فنکویل سقفی، شیرآلات و فیوزهای برق کاربرد دارد.
مزایای دریچه بازدید:

۱-نصب سریع و آسان

۲-پوشش حفره های تاسیسات

۳-پوشش محفظه ی دستگاه فنکویل در سقف

۴-امکان ساخت با سه نوع متریال از قبیل آلومینیوم،ام دی اف و پلاستیک

۵-امکان تولید در مدل و رنگ و ابعاد متنوع

۶-تنوع شکل و نوع درب وزنه ای، لولایی، ساده، شیاردار
دریچه بازدید

دریچه بازدید در واقع دری است که برای بازبینی تاسیساتی چون فن کویل های سقفی شیرآلات و فیوزهای برق، فلکه های آب به کار میرود .

دریچه بازدید از سه جنس ساخته و ارایه میگردد .

۱-دریچه بازدید آلومینیومی با فریم و بدنه از جنس تمام آلومینیوم با پوشش رنگ کوره ای

۲-دریچه بازدید آهنی با فریم و بدنه از جنس ورق گالوانیزه و ورق روغنی با پوشش رنگ کوره ای

۳-دریچه بازدید چوبی از جنس MDFبا روکش پلی یورتان

دریچه بازدید انواع مختلفی دارد که بنا به اولویت در زیر به توضیح انواع مختلف آن خوهیم پرداخت :

۱-دریچه بازدید فن کویل :

دریچه بازدید فن کویل در حقیقت برای بازبینی از دستگاه فن کویل های سقفی طراحی میشود و این امکان را به اپراتور میدهد تا به صورت دوره ای توانایی چکاپ و بررسی از دستگاه فن کویل را داشته باشد .

در واقع دستگاه فن کویل نوعی سیرکولاتور (متعادل کننده هوا ) میباشد که هم دارای فن دمنده و هم سیستم مکنده است . به همین دلیل برای سیستم مکنده روی درب دریچه بازدید فن کویل باید شیارهایی برای مکش هوا ایجاد نمود . از این حیث دریچه بازدید فن کویل دارای انواع مختلفی است که به توضیح آن میپردازیم .

☆ دریچه بازدید فن کویل ساده :

دریچه بازدید فن کویل ساده در مواردی کاربرد دارد سیستم برگشت هوای فن کویل توسط کانال رابط از محیط تغذیه میشود . در این صورت دریچه بازدید احتیاج به منفذ عبور هوا ندارد .در این مدل از دریچه بازدید حتما باید درب دریچه زیر فن کویل کاملا مسدود باشد .

این مدل دریچه بازدید فن کویل دارای دو مدل فریم ۳ و ۵ سانتی میباشد و در دو مدل لولایی و وزنه ای تولید میگردد . در مدل لولایی درب دریچه بازدید فن کویل به وسیله قفل زیمنس بازو بسته میشود ، اما در مدل وزنه ای درب دریچه بازدید به طور کامل از فریم جدا شده و بعد از چکاپ دستگاه روی نشیمن خود جایگذاری میشود . دریچه بازدید فن کویل ساده به وسیله رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشش داده میشود .همچنین به وسیله پیچ مخفی و یا پیچ از روی نما در محل مورد نظر نصب میشود .

☆ دریچه بازدید فن کویل شیار دار :

از دریچه بازدید فن کویل شیار دار زمانی استفاده میشود که هوای برگشت دستگاه فن کویل باید مستقیما از زیر دستگاه تامین شود .در این حالت باید روی درب دریچه زیر فن کویل شیار و منافذی تعبیه کرد .در این مدل از دریچه بازدید شیارهای موازی در طولهای ۹ و ۱۸ سانتی به شکل پرسی ایجاد میکنیم .دریچه بازدید فن کویل شیار دار به دو صورت لولایی و وزنه ای ساخته میشود و به وسیله رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشش داده میشود .دریچه بازدید فن کویل شیار دار هم مانند انواع دیگر دریچه بازدید فن کویل از طریق پیچ مخفی یا پیچ از روی نما در محل مورد نظر نصب میشود .

☆ دریچه بازدید فن کویل خطی ۳۰ درجه :

دریچه بازدید فن کویل خطی ۳۰ درجه زمانی استفاده میشود که دستگاه نیاز به مکش هوا از زیر فن کویل را دارد .ساختار این دریچه بازدید به این گونه است که یک دریچه خطی ۳۰ درجه روی درب دریچه بازدید فن کویل نصب میشود . درب دریچه بازدید فن کویل خطی ۳۰ درجه در دو نوع لولایی و وزنه ای ساخته میشود . تمام سطوح این دریچه بازدید فن کویل با رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشش داده میشود و از طریق پیچ مخفی ویا پیچ از روی نما در محل مورد نظر نصب میگردد .

☆ دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی :

دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی در مواردی کاربرد دارد که دستگاه نیاز به مکش هوا از زیر فن کویل را دارد . ساختار این دریچه به این گونه است که یک دریچه خطی کله قندی روی درب دریچه بازدید فن کویل تعبیه میشود .درب دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی به دو شکل لولایی و وزنه ای باز و بسته میگردد و تمام سطح بدنه ی دریچه بازدید توسط رنگ کوره ای الکتروستاتیک رنگ آمیزی میشود و به وسیله پیچ مخفی یا پیچ از روی نما نصب خواهد شد .

☆ دریچه بازدید فن کویل گل سقفی :

این دریچه بازدید از زیباترین و پر فروش ترین نمونه های دریچه بازدید فن کویل میباشد که در دو نوع تک گل و دو گل تولید میگردد .در حقیقت عمل مکش هوا از طریق شیارهای پله ای انجام میشود واگر نیاز به مکش بیشتری باشد از شیار مله ای دو قلو استفاده میشود .این پله ها یا گل ها هم در حاشیه و هم در قسمت داخلی درب دریچه بازدید فن کویل طراحی و اجرا میگردد.

درب دریچه بازدید فن کویل گل سقفی به صورت وزنه ای و لولایی تولید میشود .لازم به ذکر است که سطح بدنه ی دریچه بازدید فن کویل از طریق رنگ کوره ای الکتروستاتیک قابلیت پپوشش دهی دارد . این مدل از دریچه بازدید هم مانند انواع دیگر دریچه بازدید فن کویل از طریق پیچ مخفی و پیچ از روی نما نصب میگردد .

☆ دریچه بازدید فن کویل خطی با طرح اسلوت :

اگر در محیطی دریچه دمش هوا طرح خطی اسلوت اجرا شده باشد ،هنگام استفاده از دریچه بازدید فن کویل برای هماهنگی بیشتر از دریچه بازدید فن کویل خطی با طرح اسلوت استفاده میشود . در حقیقت یک دریچه خطی طرح اسلوت روی درب دریچه بازدید فن کویل نصب میشود و البته تمام سطح دریچه بازدید ازطریق رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشانده میشود .درب دریچه بازدید فن کویل خطی با طرح اسلوت به دو صورت لولایی و وزنه ای باز و بسته میشود و فریم دریچه بازدید فن کویل از طریق پیچ مخفی و پیچ از روی نما در محل مورد نظر نصب خواهد شد .

☆ دریچه بازدید فن کویل مشبک :

زمانی از دریچه بازدید فن کویل مشبک استفاده میکنیم که دستگاه نیاز به مکش هوا از محیط زیر فن کویل را داشته باشد .در این حالت یک دریچه مشبک لانه زنبوری روی درب دریچه بازدید فن کویل تعبیه میشود . درب دریچه بازدید فن کویل به صورت وزنه ای و لولایی بازو بسته میشود.سطح این دریچه بازدید از طریق رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشانده میشود .فریم دریچه بازدید فن کویل مشبک با پیچ مخفی یا پیچ از روی نما در محل نصب میشود .

☆ دریچه بازدید فن کویل چوبی ( ام دی اف ) :

این نوع درچه بازدید فن کویل ماهیتاً از ام دی اف ساخته میشود . به همین خاطر دارای تنوع بسیاری میباشد .

ابتدا شکل دریچه بازدید فن کویل توسط نرم افزار های دیجیتالی طراحی میشود .سپس به وسیله دستگاه سی ان سی برش داده میشود و بعد از مونتاژ قطعات توسط رنگ پی وی سی ضد آب سطح آن پوشانده میشود ‌.به دلیل تنوع در رنگ و طرح دریچه بازدید فن کویل چوبی کارفرمایام و مهندسین ناظر استقبال ویژه ای از این محصول از خود نشان داده اند.

دریچه بازدید تاسیسات آب و فاضلاب :

برای دسترسی و بازدید از لوله ها ، سیفون ها ، زانوها و اتصالات آب و فاضلاب و رفع انسداد آن ها ، از دریچه بازدید تاسیسات آب و فاضلاب استفاده میشود . با این روش احتیاج به تخریب مسیر لوله ها و دیگر تاسیسات نیست . از مزیت های دریچه بازدید تاسیسات اینست که بر روی سیستم های تاسیساتی پوشش مناسبی نصب میشود و امکان دسترسی به این تاسیسات داده میشود . به همین دلیل باید در محل نصب شیر آلات و سه راهی ها و یا سیفونهای فاضلاب که از مسیر دیوارها عبور کرده به تعداد کافی دریچه بازدید تاسیسات آب و فاضلاب به کار گرفته شود .

ابعاد دریچه بازدید تاسیسات باید به گونه ای باشد که که امکان بازرسی و تعمیرات به راحتی به تعمیر کار داده شود . لازم به ذکر است که برای تعبیه ی دریچه بازدید تاسیسات اطراف شکاف مربوطه ، یک قاب چهار گوش ازجنس فلز یا قاب چوبی جایگذاری میشود و سپس فریم دریچه بازدید تاسیسات با پیج به آن وصل میشود .

دریچه بازدید تاسیسات درمدل آلومینیوم با رنگ کوره ای و قفل زیمنسی و به صورت پلاستیکی ساخته میشود . از مزایای دریچه بازدید تاسیسات پلاستیکی سبک بودن آن و قیمت مناسب و هم چنین مقاوم بودن در برابر رطوبت میباشد. دریچه بازدید تاسیسات پلاستیکی در ابعاد ۱۵×۱۵ – ۲۰×۲۰ – ۲۵×۲۵ -۲۰×۳۰ – ۳۰×۳۰ ساخته میشود .

دریچه بازدید آلومینیومی با پوشش رنگ کوره ای و در هر ابعادی طبق سفارش کارفرما ساخته و به مشتری ارایه میگردد .

از دریچه بازدید تاسیسات جهت پوشش تاسیسات الکتریکی ساختمان از قیبل کلید پریزو فیوز ها و سیم های عبوری از داخل سقف های کاذب استفاده میشود . دریچه بازدید تاسیسات بنا به سفارش مشتری از جنس چوب ام دی اف در ابعاد و با طرح های مختلف ساخته میشود .

درب دریچه بازدید تاسیسات به در صورت قفل زیمنسی و چفتی ساخته میشود.همچنین میتوان دریچه بازدید تاسیسات را به صورت شیار دار ساخت تا امکان ورود و خروج هوا درمحفظه وجود داشته باشد .دریچه بازدید تاسیسات قابلیت نصب در دیوار و یا روی سقف کاذب را دارد .

مزایای دریچه بازدید :

دریچه بازدید به آسانی نصب میگردد . تمامی حفره های تاسیسات توسط دریچه بازدید پوشانده میشود . این دریچه بازدید امکان ساخت با آلومینیوم ، ام دی اف و پلاستیک را دارد و میتوان آن را در هر مدل و ابعادی ساخت . درب دریچه بازدید به صورت وزنه ای لولایی ساده و شیار دار تولید میگردد.

دریچه باردید فن کویل پرّه Z

دریچه بازدید فن کویل پرهZبرای دستگاههایی به کار میرود که نیاز به مکش هوا از طریق درب دریچه بازدید فن کویل دارند . این شیارهای آلومینیومی عامل ورود هوای برگشت به محیط محفظه دستگاه فن کویل بوده و به این طریق در هوای رفت و برگشت تعادل برقرار میشود .

درب دریچه بازدید فن کویل پرّهZ از جنس آلومینیوم و خود پره ها از جنس پروفیل آلومینیوم میباشد . تمام سطوح بدنه ی این دریچه بازدید با رنگ کوره ای الکتروستاتیک با کُد رنگ دلخواه پوشانده میشود .درب دریچه بازدید فن کویل پره Zبه صورت وزنه ای و لولایی با قفل زیمنس طراحی و تولید میگردد . فریم این دریچه بازدید در دو اندازه ۳ و ۵ سانتی ساخته میشود . دریچه بازدید فن کویل پرّهZرا میتوان به صورت پیچ از رو و پیچ مخفی در محل مورد نظر تعبیه کرد .

دریچه بازدید فن کویل ترکیبی

برای بازدید و دسترسی و تعمیر دستگاههای فن کویلی که به هوای برگشت زیادی نیاز دارند از دریچه بازدید فن کویل ترکیبی استفاده میشود . این دیچه بازدید از ترکیب شیار های پرّه Zو ورق مشبک تشکیل میشود .

ماهیت دریچه بازدید فن کویل ترکیبی از ورق آلومینیوم است و سطح بدنه آن با رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشانده میشود . ظاهر این دریچه بازدید بسیار زیباو دکوراتیو میباشد . درب دریچه بازدید فن کویل ترکیبی به دو صورت لولایی و وزنه ای تولید میگردد . همچنین فریم دریچه بازدید فن کویل ترکیبی در دو اندازه ۳ و ۵ سانتی ساخته میشود و این بستگی به محیط دهانه انشعاب کانال دارد . دریچه بازدید فن کویل ترکیبی به دو روش پیچ از روی نما و پیچ مخفی در محل مورد نظر نصب میگردد.

دریچه بازدید استیل

از دریچه بازدید استیل در فضاهایی با کاربری ویژه مثل اتاق های تمیز یا فضاهایی که داخل آنها رطوبت بالایی وجود دارد مثل استخرها و محیط هایی که در آن آلاینده های اسیدی و خورنده وجود دارد ، استفاده میشود .

جنس ساختار دریچه بازدید استیل از ورق استنلس استیل نگیر با عیار ۳۰۴ میباشد . اما اگر در محیطی که در آن آلاینده های اسیدی و خوردنده وجود دارد ، بخواهیم از دریچه بازدید استیل استفاده کنیم بهتر است جنس آن از ورق استیل نگیر با عیار ۳۱۶ باشد .

درب دریچه بازدید استیل در دو مدل لولایی و وزنه ای طراحی و تولید میگردد .

ساختار این دریچه بازدید متشکل از فریم و درب دریچه بازدید از جنس استیل میباشد که در هر سایز و ابعادی ساخته میشود . دریچه بازدید استیل به دو روش پیچ مخفی و پیچ از روی نما در محل مورد نظر نصب میگردد .

دریچه بازدید فن کویل پی وی سی

جنس این دریچه بازدید ، همانطور که از نامش پیداست ، از پو وی سی میباشد.

از آنجا که این دریچه بازدید توسط دستگاه سی ان سی طراحی وبرش داده میشود ، این امکان وجود دارد که روی بدنه ی آن طرح ها و نقوش دکوراتیو طراحی کرد .

ساختار دریچه بازدید فن کویل پی وی سی همچون دیگر دریچه بازدید ها متشکل از یک فریم ویک درب باز شونده است . درب دریچه بازدید فن کویل پی وی سی به صورت وزنه ای روی فریم سوارمیشود. یکی از مزایای دریچه بازدید فن کویل پی وی سی ضد آب بودن این محصول است .

دریچه بازدید پلاستیکی

مواردی از قبیل رطوبت و نم باعث میشود در بعضی مکانها امکان استفاده از دریچه بازدید از جنس آلومینیوم یا چوب وجود نداشته باشد . بهترین گزینه برای این محیط ها استفاده از دریچه بازدید پلاستیکی میباشد . به همین دلیل در شمال و جنوب کشور بخاطر شرجی بودن و رطوبت بالا استفاده از دریچه بازدید پلاستیکی با استقبال زیادی مواجه شده است . باید خاطر نشان شد که از دریچه بازدید پلاستیکی در دیوار یا سقف سرویس های بهداشتی ، استخرها و سوناها نیز استفاده میگردد .

ماهیت دریچه بازدید پلاستیکی از مواد پلیمریABSمیباشد که گروه صنعتی تهویه مارکت با به کار گیری مواد فوق با چگالی بالا ، افتخار تولید این محصول را با کیفیت و استاندارد بالا دارد .

انواع دریچه بازدید پلاستیکی در ابعاد استاندارد ۱۵×۱۵-۲۰×۲۰-۲۵×۲۵-۳۰×۳۰-۲۵×۳۰ ساخته میشود . از مزایای دیگر این دریچه بازدید وزن سبک این محصول میباشد .یکی دیگر از محاسن دریچه بازدید پلاستیکی قیمت مناسب و مقرون به صرفه ی آن است . به نحوی که در مقایسه با دریچه بازدید آلومینیومی ویا دریچه بازدید چوبی این اختلاف قیمت به طرز چشمگیری احساس میشود .

ساختار دریچه بازدید پلاستیکی متشکل از یک فریم در حاشیه و یک درب باز شونده در چهارچوب دریچه میباشد . این دریچه بازدید با پیچ در محل مورد نظر تعبیه میگردد .

طرح درب دریچه بازدید پلاستیکی در دو مدل ساده و شیار دار طراحی و تولید میشود . درب دریچه بازدید پلاستیکی به صورت چفتی باز و بسته میشود و احتیاجی به قفل ندارد .عرض فریم دریچه بازدید پلاستیکی در حدود ۵/۳ سانت میباشد .