عایق الاستومری چیست؟

برای پاسخ به این سوال که عایق الاستومری چیست در ابتدا به ذکر این نکته می پردازیم که از این عایق برای عایق بندی کانال ها، لوله خرطومی هوا و تاسیسات مکانیکی و سایر تجهیزات، طراحی و تولید می گردد.

این نوع از عایق به سرعت جانشین سایر عایق های حرارتی موجود در بازار مانند پشم شیشه و پشم سنگ شد. بنابراین این یک نیاز ضروری است تا بدانیم عایق الاستومری چیست و چه کاربرد هایی دارد.

عایق الاستومری یا همان عایق الاستومریک در اندازه و ضخامت های متفاوت به بازار عرضه می گردد و کاربردهای بسیار زیادی نیز در صنایع مختلف دارد.

برای پاسخ به سوال عایق الاستومری چیست می توان به ویژگی های منحصر به فرد عایق الاستومر اشاره نمود. وزن کم عایق نسبت به سایر نمونه ها، انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی آن، و ساختار سلولی عایق الاستومریک از جمله مهم ترین ویژگی های این نوع از عایق ها می باشد.

پس از آگاهی از پاسخ عایق الاستومری چیست می بایست به شناخت انواع عایق الاستومری بپردازیم.
عایق الاستومری چیست و چه انواعی دارد؟

عایق الاستومری دو دو نوع کلی عایق الاستومری پتویی و یا رولی و عایق الاستومری لوله ای تولید و به فروش می رسد.

عایق الاستومری رولی در ابعاد بزرگ تر و در برخی موارد ضخامت های متفاوت تولید می شود. این نوع از عایق بیشتر برای عایق کاری لوله های در سایز های بزرگ مانند لوله اسپیرال و سطوح بزرگ مانند مخازن آب و … و هم چنین سایر تجهیزات و اتصالات کانال اسپیرال و موارد دیگری که در کانال کشی و نصب کانال اسپیرال استفاده می شود مانند دریچه گرد و دریچه چهارگوش؛ کاربرد دارد.

برای پاسخ به سوال عایق الاستومری چیست به شناخت نوع دیگری از این عایق تحت عنوان عایق الاستومری لوله ای می پردازیم. این عایق برای عایق بندی لوله خرطومی و کانال فلکسیبل و یا در برخی موارد کانال های فلزی مانند کانال اسپیرال گالوانیزه و … مورد استفاده قرار می گیرد.

اما باید توجه داشت که عایق الاستومری لوله ای ساده بیشتر به منظور عایق بندی لوله ها و کانال ها در سایز های کوچک و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا این عایق قطر و ضخامت مشخصی دارد.

بنابراین برای عایق کاری لوله ها در سایز های بسیار بزرگ مثل لوله خرطومی مکنده و یا هواکش سایز بزرگ می بایست از عایق الاستومری رولی استفاده نمود.
عایق الاستومری چیست و در کجا تولید می شود؟

عایق الاستومری در مدل های خارجی و ایرانی در بازار موجود می باشد. ولی در هر دو مدل کیفیت و سطح عملکرد مطلوبی از آن را می توان انتظار داشت.

در برخی موارد مشاهده می شود که فروش عایق الاستومری در نمونه های خارجی بیشتر از نمونه های ایرانی می باشد. اما باید در نظر داشت که عایق الاستومری ایرانی نیز کیفیت بالایی در محافظت از لوله ها و تاسیسات از خود نشان داده است. و پایین بودن عایق الاستومری ایرانی در بعضی موارد دلیلی بر کیفیت پایین آن نمی باشد. بلکه محصولات خارجی به دلیل تولید در خارج از کشور هزینه های جانبی بیشتری را تا رسیدن به دست مشتری شامل می شوند.

علاوه بر آن برای پاسخ به عایق الاستومری چیست باید به این نکته نیز اشاره نمود که این عایق مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ رطوبت دارد و به راحتی می تواند از بروز هر گونه نم زدگی و ایجاد کپک و سایر آلودگی های ناشی از رطوبت، جلوگیری نماید.

یکی دیگر از ویژگی هایی که به پاسخ سوال عایق الاستومری چیست می تواند کمک کند، مقاومت بسیار بالای این عایق در برابر اشعه ماورای بنفش ( UV ) می باشد. این امر موجب می گردد تا از این عایق بتوان در شرایط مختلف آب و هوایی بیشترین استفاده را نمود. و نیازی به هزینه های جانبی و اضافی نمی باشد.
عایق الاستومری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

چندکاره بودن این عایق می تواند سوال عایق الاستومری چیست را به روشنی پاسخ دهد. این عایق در سیستم های تبرید و گرمایش، جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی، در سیستم تهویه مطبوع به منظور ممانعت از افت فشار داخل داکت اسپیلت و کانال هوا و در بسیاری موارد دیگر نیز به منظور افزایش استحکام و مقاومت کانال ها و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد.

در برخی موارد از عایق الاستومری به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می گردد. البته برای استفاده از این عایق به عنوان عایق صوتی نیاز است تا حتما از عایق الاستومری پتوی و نوع خاصی از آن تحت عنوان عایق الاستومری شانه تخم مرغی استفاده شود.

این نوع از عایق الاستومری دارای برجستگی هایی بر روی سطح آن می باشد که به راحتی می تواند مانع از ورود و یا خروج صدا از یک محیط به محیطی دیگر شود.

در بسیاری از مکان ها مانند منازل مسکونی و اتاق های داخل و یا همچنین مکان های ادارای نیاز است تا آرامش بیشتری وجود داشته باشد و صدایی از خارجی از این محیط وارد نشود. در مقابل در بسیاری موارد مانند استودیو های ضبط و پخش صدا لازم است تا از خروج هر صدا به خارج از محیط جلوگیری به عمل آید. بنابراین در کلیه این موارد ذکر شده می توان از عایق الاستومری رولی شانه تخم مرغی استفاده نمود.
عایق الاستومری چیست و چگونه نصب می گردد؟

پس از دریافت اطلاعات کافی درباره سوال عایق الاستومری چیست می بایست درباره نصب عایق الاستومری نیز اطلاعاتی کسب نمود.

همانطور که گفته شد به دلیل سبک بودن و خاصیت ارتجاعی این عایق، نصب آن به سهولت و در کمترین زمان انجام می پذیرد.

از سوی دیگر همین امر موجب می گردد تا در بسیاری موارد برای نصب عایق الاستومری نیازی به نیروی متخصص نیز نباشد.

اما بهتر است تا قبل از اقدام برای نصب آن به چند مورد توجه داشت باشیم تا در حین کار و یا پس از اتمام مراحل نصب مشکلی برای عایق به وجود نیاید. و از کیفیت عملکرد آن کاسته نشود.

در ابتدا می بایست سطحی که قرار است عایق بر روی آن قرار بگیر به طور کامل تمیز شود. چرا که وجود آلودگی مانع از چسبندگی خوب و مناسب عایق بر روی سطح و یا لوله می گردد.

پس از آن باید به آماده کردن وسایلی نظیر چسب عایق الاستومری و خطر کش و … پرداخت.

مهم تر از سوال عایق الاستومری چیست دقت به این نکته است که در بسیاری موارد می توان از عایق الاستومری پشت چسب دار استفاده نمود. در این صورت دیگر نیازی به استفاده از چسب عایق جهت نصب و اجرا عایق الاستومری نمی باشد.

علاوه بر پاسخ به سوال عایق الاستومری چیست نکته مهم دیگر به خصوص در رابطه با عایق بندی لوله ها با عایق الاستومری لوله ای ساده این است که باید توجه داشت که به هیچ عنوان چسب عایق را نباید به سطح لوله بزنیم. بلکه تنها لبه عایق را که به صورت طولی بر روی لوله قرار گرفته ست را چسب کاری می نماییم.
عایق الاستومری چیست و نحوه اتصال آن به سطوح چگونه است؟

اگر خودمان قصد نصب عایق را داریم می بایست پس از پاسخ به سوال عایق الاستومری چیست به نحوه نصب آن نیز بپردازیم.

به طور کلی برای نصب عایق الاستومری بر روی سطوح نیاز است تا در ابتدا سطح را کاملا تمیز نماییم تا آلودگی های موجود بر روی سطح مانع از اتصال و محکم شدن عایق بر روی سطح نگردد.

سپس لازم است تا با اندازه گیری دقیق تمام ابعاد سطح مورد نظر خود را بدست آوریم. وب ا انجام برش هایی بر روی عایق الاستومری رولی، قطعات متناسب با آن را آماده چسباندن بر روی سطح نماییم.

در مرحله بعد عایق را بر روی سطح قرار داد و در صورت لزوم لبه های آن را دوباره چسب کاری نموده و به آرامی بر روی سطح می چسبانیم.
عایق الاستومری چیست و چه برند هایی دارد؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی و هم چنین استفاده از آن در صنایع مختلف، همه جوامع بشری به ویژه کشور های پیشرفته و در حال توسعه به فکر راه هایی برای جلوگیری از اتلاف انرژی بودند. تا امروزه که عایق بندی به امری ضروری و حیاتی در صنعت ساختمان سازی و سایر صنایع تولید و … جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی، تبدیل شده است.

بنابراین نیاز است تا آگاهی رسانی و پاسخ به سوال عایق الاستومری چیست را روز به روز گسترش داده تا بتوان سهم بزرگ تر و بیشتری را در جلوگیری از اتلاف انرژی در جهان داشته باشیم.

عایق الاستومری برای کاربردهای صنعتی و عمرانی که نیاز به استفاده از مواد عایق دارند مناسب بوده و در عایقکاری تهویه مطبوع، تبرید، گرمایش، لوله کشی، مخازن، اتصالات و کانال های هوا مورد استفاده قرار می گیرند.و به دو صورت لوله ای و رولی موجود می باشند.
عایق الاستومری لوله ای:

طول عایق الاستومری لوله ای ۲ متر و ضخامت آن ۹, ۱۳, ۱۹, ۲۵ میلیمتر می باشد.عایق های الاستومری لوله ای در قطرهای ۶mm تا ۱۱۴mm تولید و عرضه می گردند.
عایق الاستومری رولی:

عایق های رولی با پهنای ۱۰۰۰ mm برای عایقکاری کانال های آلومینیومی، سطوح بزرگ و لوله هایی باقطر بزرگ ایده آل می باشند.

با کاهش تعداد مراحل مورد نیازجهت عایقکاری، نصب ساده تر و صرفه جویی در زمان و هزینه کار را خواهیم داشت.عایق الاستومریک انعطاف پذیر بوده و دوام بالایی دارد

ضخامت استانداردبرای عایق های رولی۶,۱۰,۱۳,۱۶,۱۹,۲۵,۳۲,۵۰ میلیمتر می باشد

عایق الاستومریک رولی بصورت ساده و چسبدار موجود می باشد.

در این میان کشور های زیادی دست به تولید عایق الاستومری زدند و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبود. امروزه در شهر های بزرگ همچون اصفهان ، تبریز ، شیراز ، مشهد و اهواز به تولید انواع و نمونه های پیشرفته ای از این نوع از عایق ها می پردازند.

امروزه در شهر های اطراف تهران نیز کارخانه تولیدکننده عایق الاستومری ( Elastomeric Insulation Manufacturer ) وجود دارد که عایق الاستومر را در انواع و سایز های متنوع با بهترین سطح از خدمات و کیفیت به بازار عرضه می کند و در دسترس عموم قرار می دهد.