کانال گرد

یکی دیگر از انواع کانال های هوا در صنعت تهویه مطبوع و سیستم های انتقال و توزیع هوا ، کانال گرد ( Round Duct) می باشد . کانال گرد به صورت اسپیرال یا کانال با درز طولی معمولی ساخته می شود. عموماً جنس کانال گرد از استیل ضد زنگ و یا ورق گالوانیزه می باشد . این کانال را نیز می توان از آلومینیوم در سایز ها و ضخامت های متنوع تولید و عرضه نمود. جدا از شیوه ساخت کانال به صورت اسپیرال همان طور که در قبل گفته شد ؛ هم چنین یک نوع از این کانال تحت عنوان کانال گرد معمولی وجود دارد که از جنس آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه می باشد و بصورت یکپارچه تولید می شود. تولید این نوع از کانال به این روش همراه با یک درز طولی در امتداد ارتفاع لوله می باشد . این نوع کانال به روش های مختلفی به هم متصل می شود. استفاده از فلنج ، رابط و به صورت اورلپ در واقع از روش های مرسوم اتصال کانال گرد به همدیگر می باشد. لازم به ذکر است که از روش اورلپ تنها زمانی می توان بهره برد که قطر کانال گرد کم باشد ولی در قطر متوسط برای اتصال کانال به یک دیگر از رابط استفاده می شود . و در نهایت جهت اتصال کانال گرد به کانال دیگر در قطر های بسیار بالا از فلنج استفاده می کنیم . سایر قطعات که در رابطه با این کانال استفاده می شود که عبارتند از کلیه قطعات و اتصالات مربوطه، همگی مانند کانال از نوع اسپیرال می باشد .
ساخت کانال گرد

جهت ساخت کانال گرد از روش های متنوعی بهره می برند یا به عبارت دیگر روش های مختلفی وجود دارد که می توان از آن ها بهره برد. یکی از این روش ها در ساخت این کانال درز کانالی می باشد. در این میان روش های مرسوم دیگر ی نیز وجود دارند که عبارتند از نقطه جوش و جوش با الکترود که برای ساخت این کانال با ضخامت های بالا از جوش برای اتصال درز کانال استفاده می شود .

از موارد استفاده از کانال اسپیرال می توان به کاربرد های بسیار گستره این کانال در موتورخانه ها نام برد. در واقع در موتورخانه ها از کانال گرد به عنوان دودکش جهت به بیرون راندن و خروج هوای تولید شده از دستگاه ها به بیرون استفاده دارد. یکی دیگر از موارد استفاده از این کانال در سیستم شوتینگ زباله می باشد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که برای از بین بردن امکان هرگونه نشتی هوا و یا انتقال حرارت و یا صدا می توان از عایق بندی کانال بهره برد. یکی از انواع عایق جهت استفاده در عایق بندی کانال ، عایق الاستومری می باشد.
نصب کانال گرد

یکی از نکات بسیار مهم در نصب و اجرا کانال اسپیرال گالوانیزه هم تراز بودن ساپورت ها در نصب ایت که این مهم موجب می شود که کانال گرد در یک سطح متناسب در سقف نصب شود. موضوع مهم دیگر همان نصب کانال به صورت هوابند کامل می باشد که باید مجری و نصاب هردو به این موضوع توجه بسیار داشته و کلیه استاندارد های لازم را داجرا به کار بندند چرا که نصب و جانمایی این کانال همانند سایر تجهیزات و اتصالات آن باید با تکیه بر دانش فنی و قوانین و استاندارد ها باشد.

قیمت کانال اسپیرال

گاهی در بخش محاسبه ابعاد کانال پس از محاسبه میزان و سرعت هوای انتقالی که مستقیماً وابسته به ابعاد کانال می باشد ، به این نتیجه رسیده می شود که استفاده از این کانال بسیار می تواند مناسب تر بوده و از سوی دیگر استفاده از کانال گرد گاهی اوقات می تواند به خوبی جوابگوی نیاز مشتری از یک سیستم تهویه مطبوع و یا سیستم انتقال و توزیع هوا باشد . زیرا در کلیه مراحل محاسبه ابعاد کانال همه موارد مربوط به انتقال هوا میزان سرعت و سرو صدایی که ممکن است در طی عبور از این کانال ایجاد کند و … مورد تحقیق و بررسی قرار خواهد گرفت. بنا براین محاسبه ابعاد و در واقع قطر کانال باید به گونه محاسبه گردد تا موجب آشفتگی بیش از حد در جریان هوای عبوری از کانال نشود . و از طرفی نیز این مسئله بسیار مهم است تابه راندمان مکانیکی کل سیستم انتقال هوا در طراحی کانال نیز توجه کافی بشود زیرا در غی این صورت با افت فشار هوا و افزایش سرو صدا در هنگام عبور هوا در کانال گرد رو به رو هستیم. از موارد دیگری که در هنگام طراحی کانال گرد باید به آن توجه نمود انتخاب ضخامت ورق استفاده شده در ساخت کانال گرد می باشد که حتما می بایست متناسب با ابعاد این کانال انتخاب شود. فشار استاتیک این کانال و نسبت ظرافت کانال نیز از جمله موارد مهم دیگر می باشد که باید در محاسبه ابعاد کانال ، طراحی و نصب و اجرای کانال گرد به آن توجه بسیار نمود.